יעוץ לצמיחהנניח שהגעתם לשלב שאתם חוסכים כל חודש סכום כסף (מעבר לחסכון הפנסיוני). כל הכבוד!! עשיתם צעד משמעותי וחשוב כלכלית.  בשלב זה חשוב להחליט באופן מושכל מה הכי כדאי לעשות עם הכסף.

קיימים אפיקים רבים בהם תוכלו להשקיע את כספכם. השניים הפופולריים ביותר הם:

 

1.     נדל"ן. במרבית המקרים מדובר בדירות למגורים.

2.     שוק ההון. שילוב של מניות ואיגרות חוב, באפיקים טכניים הכוללים:

  • השקעה ישירה בניירות-ערך ספציפיים.
  • קרנות נאמנות / קופות גמל, דהינו ניהול אקטיבי של הכסף (קבוצת מנהלים מחליטה אלו ניירות ערך לרכוש עבורכם).
  • תעודות סל, דהינו השקעה בסל ניירות ערך (אינדקס או רשימה של ניירות ערך הנקבע ע"י גוף חיצוני כלשהו, למשל מדד ת"א 125, המייצג את 125 החברות המובילות בבורסה בת"א). באפיק זה הניהול אינו אקטיבי, כלומר  למנהלי הקרן אין כל שיקול דעת באשר למדיניות ההשקעות שלה.

כמובן שלא אני אהיה זה שיחליט במה תשקיעו. הדבר תלוי בכם. יחד עם זאת אוכל להסביר לכם מהן המשמעויות עבורכם בכל אחד מהאפיקים. מהם היתרונות והחסרונות, הסיכונים וכד'.

 

אחד האפיקים המעניינים ביותר, דרכו ניתן ללמוד רבות על תחום ההשקעות, הוא תעודות הסל הצמודות למדד המניות המובילות בארה"ב (S&P500). מדובר במדד ותיק מאד, שראשיתו עוד במאה ה-19. במהלך כ-150 שנות קיומו, הפיק המדד תשואה ממוצעת (כולל דיוידנדים) של 7-8% לשנה (קצב שבו הכסף מוכפל בערך פי 2 בכל 10 שנים או פי 16 בכל 40 שנה). במהלך הזמן היו במדד הזה כמובן עליות כמו גם ירידות, ואפילו מפולות בשווקים מעת לעת. יש לזכור שהתקופה המדוברת כוללת בתוכה את המשבר הגדול שהחל ב- 1929 וכן שתי מלחמות עולם.

ובכל זאת, המין האנושי מתפתח וצומח, ועימו הכלכלה.

 

יחד עם זאת חשוב לזכור שתשואת ההשקעה תושפע אך ורק ממה שיקרה בעתיד, ולא ממה שקרה בעבר. העבר הוא כלי חשוב בחיזוי העתיד, אבל הוא אינו מבטיח דבר.

גם בנדל"ן אפשר להרוויח כסף. ב-12 השנים האחרונות שוק הנדל"ן בישראל עלה יותר מפי שניים בערכו. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון בהקשר זה מס' גורמים:

 

 


  • גם מחירי הנדל"ן יכולים לרדת. העליות של ה-12 שנים האחרונות בישראל הגיעו לאחר שפל גדול בנדל"ן בתחילת שנות ה-2000. גם המיתון הגדול של 2009 בארה"ב הגיע בעקבות ירידה חדה במחירי הנדל"ן שם.
  • שכר הדירה בישראל, במונחים של אחוז משווי הנכס, הוא נמוך מאד, למרות מה שמקובל לחשוב. בת"א מדובר ב-2-3% לשנה. בכדי להגיע לתשואה כוללת יפה בעקבות השקעה בנדל"ן, יש צורך בעליה משמעותית נוספת במחירי הדירות. כל אחד יחליט כמובן עבור עצמו עד כמה הדבר ריאלי בהינתן המחירים הנוכחיים. ושוב, לא פשוט לחזות מה יקרה בעתיד גם בעניין זה.
  • נדל"ן כהשקעה מחייב  "התעסקות" רבה. יש צורך למצוא שוכרים ולהתמודד עם אנשים מסוגים שונים, לדאוג לתחזוקה ולתיקונים של הנכס ולעיתים אף להסתבך במהלכים משפטיים.
  • בשוק האמריקי יש דרך "נקייה" להשקיע בנדל"ן: מדובר בניירות ערך מסוג REIT. כל אחד מהם מייצג סל של נדל"ן, בדרך כלל מסוג מסוים (למשל: נדל"ן למסחר בלוס-אנג'לס). באופן כזה ניתן להשקיע בנדל"ן, ללא התעסקות מיותרת, ותוך ניצול הנוחות הרבה של השקעה בשוק המניות. 


מכל אלו ניתן להבין מהיכן באה התשואה שאני מניח ברבים מחישובי: 7% בשנה. זוהי התשואה ההיסטורית הממוצעת  של השוק האמריקאי עד היום, כשהיה מדובר בהשקעות שלא עירבו כל מומחיות או שיקול דעת. כל אחד יכול בעצם לקנות נתח מהכלכלה האמריקאית (באמצעות אותן  תעודות סל צמודות S&P500), ובכך להשקיע ולהשתתף בכלכלת העולם.

כמובן, שמשקיעים מוצלחים יכולים להגיע לתשואה טובה בהרבה. וורן באפט (Warren Buffett) נחשב בעיני רבים כגדול המשקיעים בארה"ב כיון שהשיג תשואה ממוצעת של 20% על פני תקופה של יותר מ-50 שנה.    תרגיל קטן: נסו לחשב מה התשואה הכוללת לפי תשואה שנתית ממוצעת של 20% על-פני 50 שנה.תשובה: בערך 910,000% או הכסף מוכפל פי 9,100 (אלף שקל הופכים לכמעט 10 מליון).

טואול - בניית אתרים